Günümüz internet teknolojisi oldukça üst seviyelere erişti ve artık bu işin bir de ticari boyutu ortaya çıktı. Kullanıcılar kendi web sitelerini yaparak internet üzerinden gelir elde etmeye çalışıyorlar ve bunun para kazanma aşaması olarak da, Google ürünü olan Adsense devreye giriyor. Siz de bir web sitesi sahibiyseniz ve sitenizden gelir elde etmeyi düşünüyorsanız, Adsense olmazsa olmazlarınızdan bir tanesidir.

Sponsorlu Reklamlar

Adsense sizi reklam verenler ile buluşturur ve bunu sizin adınıza yapar. Yani sizi Google temsil eder ve sizin adınıza reklam verenler ile pazarlığa oturur. İyi bir kazanç kapısı olan, fakat üst düzey bilgi ve üst düzey emek isteyen Adsense ürününe nasıl kayıt olacağınızı anlatmaya çalışalım.

Google ürünlerini tanıtırken her zaman belirttiğimiz gibi, bu ürüne kayıt olmak içinde mutlaka ama mutlaka Google hesabınızın olması gerekir. Bu açıdan şimdi biz sizlere Google kayıt aşamasını anlatacağız ve dolayısıyla da Adsense uygulamasına da kayıt olmuş olacaksınız.

Google Adsene Kaydol aşamasından hemen önce, Google Kayıt aşamasını anlatıyoruz.

Öncelikle Kayıt Sayfasına Gidelim:

Adsense Kayıt Sayfası

Adsense Kayıt Sayfası

Adsense Kayıt Sayfası

Resimde gördüğünüz üzere, gerekli alanların en net şekilde doldurulması gerekiyor. Bütün bilgilerin doğruluğu, Adsense ürününe kayıt olmanızı kolaylaştırır.

Google Adsense uygulamasına kayıt olmanız bir reklam yayıncısı olduğunuz anlamına gelmez. Google çalışanları hesabınızı ve bağlı web sitelerinizi inceleyerek, toplum yararına uygun olup olmadığını inceler. Kullanıcıya faydalı olan, özgün, içerik olarak zengin web sitelerinin gelir edebilmesi için ön şartların taşınıp taşınmadığını kontrol eder. Eğer web siteleri bu şartları taşıyor ve yasal olarak cinsel içerik, kumar vb. kötü alışkanlık içeren bir web sitesi değilse kabul görür ve deneme aşaması başlar. Bu deneme aşaması sonucunda web sitesi reklam yayınlamaya hak kazanır yada kaybeder. Eğer ki kabul görürse, hesap 10 dolar ve müadili Türk Lirası seviyesine ulaştığında Google California merkezli bir pin mektubu alır. Bu pin mektubu alındığında Adsense hesabından giriş yapılarak hesap doğrulanır.

Aşamalar oldukça çetin ve çetrefilli. Yani aktif bir Adsense hesabına sahip olmak oldukça zor.

Siz bu aşamalardan ilk önce kayıt aşamasını gerçekleştirerek, ilk adımı atabilirsiniz.

Google Adsense hesabınıza birden fazla web sitesini bağlayabilirsiniz. Yani her web sitesi için ayrı hesap oluşturmanıza gerek yoktur.

Adsense Hesabı Detayları Ve Püf Noktaları:

 • Adsense hesabına birden fazla web sitesi bağlanabilir.
 • Adsense hesabı sadece gerçek bir kişiye ait olabilir.
 • Adsense hesabınız olabilmesi için, 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekir.
 • Bir kişi birden fazla Adsense hesabı alamaz.
 • Adsense hesabınızın bağlı olması gereken bir banka hesabı bulunmak zorundadır.
 • Adsense hesabınızdan ödeme alabilmek için, Google merkezli PİN alınarak hesabın doğrulanmış olması gerekir.
 • Kullanıcı ödemelerini aylık veya yıllık veya istediği gibi şekillendirerek alabilir.
 • Alt ödeme eşiği 200 tl’dir.
 • Bir bilgisayardan sadece bir Adsense hesabına giriş yapılması tavsiye edilir. Birden fazla hesaba giriş yapılırsa, çift üyelik banlanmanıza sebep olabilir.
 • Adsense sizlere en net şekilde raporlar verir. Günlük, saatlik ve istediğiniz zaman dilimine ilişkin raporları temin edebilirsiniz.
 • Tık başına maliyeti, gösterim başına reklam tıklamalarını görebilirsiniz.
 • Google Adsense ödemeler kesinleşinceye kadar ödemeyi geri çekme hakkını saklı tutar.
 • Kullanıcı reklam kodunu sitesine eklemek dışında, hiçbir şekilde reklamlara etki edemez.
 • Çocuklara, yetişkinlere zararlı içerikleri barındıran web siteleri, kesinlikle Google Adsense ile ticari ilişkiye giremez.

Banlanmak Google Adsense’in en kötü taraflarından birisidir ve Google bu hakkını saklı tutar. Kullanıcı Google Adsense Politikalarına aykırı işlem yaptığı takdirde, hesap tek taraflı olarak fes edilebilir.

Kayıt işleminden önce Google Adsense Politikalarını okumalı ve ön bilgi sahibi olmalısınız.

Google Adsense Politikaları

Anahtar Kelimeler: Google Adsense Kaydol, Google Adsense Kayıt Ol, Google Adsense Üye Ol