Facebook arama geçmişimizi düzenli ve anlık olarak kaydediyor ve bunu da bizden izin almadan gerçekleştiriyor. Kayıt tarihinizden bugüne tüm aramalarınız kaydediliyor.

Sponsorlu Reklamlar

Şimdi sizlere Facebook arama geçmişi nasıl silinir bunu resim ve videolar ile detaylı olarak anlatmaya çalışacağız.

Facebook Arama Temizleme

Facebook Arama Temizleme

Aşama 1: Öncelikle Facebook web sitesine giderek Mail/Telefon ve şifremiz ile giriş yapıyoruz.

Aşama 2: Giriş yaptıktan sonra bir altta ki resimde olduğu gibi sağ üst köşede yer alan, kilit ve aşağı ok simgesi olan alana tıklıyoruz. Bu tıklama bize ayarlar menüsünü açacak ve giriş yapmak istediğimiz alana gitmemizi sağlayacak. Açılan bu kısımda ise “Hareketler Dökümü” yer almaktadır. Hareketler dükümüne tıklıyoruz ve sayfamız değişiyor.

Facebook arama geçmişi silme ayar menüsü

Facebook arama geçmişi silme ayar menüsü

Aşama 3: Açılan yeni sayfada sol kısımda daha fazla seçeneği yer alıyor ve bu daha fazla seçeneğine tıklıyoruz.

Facebook arama geçmişi silme ara kısmı

Facebook arama geçmişi silme ara kısmı

Aşama 4: Daha fazla seçeneğine tıkladıktan sonra alt resimde ki “Ara” seçeneği çıkıyor. Şimdi bu ara seçeneğine tıklıyoruz.

Facebook arama geçmişi Silme ara seçeneği

Facebook arama geçmişi Silme ara seçeneği

Aşama 5:  Ve şimdi “Arama Kayıtlarını Silme” sayfasına ulaştık.  Hemen alt resimde gördüğünüz gibi bu seçeneğe tıklıyoruz.

Facebook arama geçmişi silme kayıt temizleme

Facebook arama geçmişi silme kayıt temizleme

 

Aşama 6: Artık son aşamaya geldik. Arama kayıtlarını sil dedikten sonra karşımıza bu küçük ekran açılıyor ve bizden emin olup olmadığımızı soruyor. Silme işlemi gerçekleşirse, eski arama sonuçları bir daha asla geri gelmeyecek. Bu aşamada unutmamanız gereken ise kayıtları toplu halde silebildiğiniz gibi tek tek de silebilirsiniz.

Arama kayıtlarını sil dedikten sonra, Facebook arama geçmişi silinmiş oluyor ve işlemi tamamlamış oluyorsunuz.

Facebook arama geçmişi silme kayıt temizleme sayfası

Facebook arama geçmişi silme kayıt temizleme sayfası

Facebook’un arama geçmişini kaydetmesi ne işe yarar?

Facebook kişilerin arama verilerini kaydederek, daha iyi bir arama sonucu elde etmeye çalışıyor. Yani kullanıcılar bir kelimeyi ararken neyi kastetmiş olabilirler bunun üzerinde duruyor.

Kullanıcı açısından ise durum biraz daha farklı. Kullanıcının işine yarayan kısmı daha önce aradığı bir şeyi daha sonra kolay bir şekilde bulmasını sağlıyor.

İşin sosyal boyutuna bakarsak, ortaya daha farklı bir durum çıkıyor. Sevgililer birbirlerinin arama kaydından çok farklı sonuçlar çıkarabiliyor. Sevgilinizin sizden gizli neler yaptığını kolayca görebilir ve bir tartışma mevzusu da ortaya çıkabilir. Zaten konumuzu inceleme sebebinizin de %90 ihtimalle bu olduğunu söyleyebiliriz. :)

İşin birde polisiye kısmı var tabii ki. Emniyet genel olarak zanlı hakkında bilgilere ulaşırken bu özellkten faydalanabiliyor. Biz konumuzun içerisinde silinen verileri asla geri getiremezsiniz diyoruz ama adli bir vaka olduğunda, Facebook ile iletişime geçen yetkililer bu verilere ulaşabiliyor. Tabii ki mahkeme kararı şart.

Şimdi sizlere arama geçmişi silme işlemini video olarak anlatalım: