Facebook geçtiğimiz günlerde, yeni bir özelliği aktive ettiğini tüm kullanıcılarına ve Dünya’ya duyurdu. Artık Facebook videoları direkt olarak oynamaya başlıyor ve bir bakıma kullanıcının daha çok video izlemesi sağlanmaya çalışılıyor. Bu bir çok kullanıcıya büyük bir kolaylık olarak görünürken, bir kısım kullanıcı ise çeşitli sebeplerden ötürü bu özelliği pekte beğenmiş görünmüyor.

Sponsorlu Reklamlar

Aslında beğenmemeleri içinde pek fazla sebep var. Bunun en büyük nedenlerinden bir tanesi, kota problemi. Yani Türkiye şartlarında internet paketinin çok değerli olduğu düşünülürse, bir videonun direkt olarak oynamaya başlaması, kotayı aşırı derecede yoruyor. Yani internet paketinizin hızla tükenmesi anlamına geliyor. Bunu biz de dahil çoğu kimsenin istemeyeceği bir gerçek.

Peki Facebook Otomatik Video Oynatma Özelliği Bilgisayarda Nasıl Pasif Hale Getirilebilir?

Bu sorunun cevabı hem PC, hem de akıllı cihaz platformunda oldukça basit. Biz sizlere ilk olarak bu işlemi bilgisayardan nasıl yapabileceğinizi, daha sonra ki yazımızda ise akıllı cihazlara nasıl uyarlanabileceğini kısaca anlatacağız.

Bilgisayarlar için otomatik video oynatma özelliğini durdurma:

Öncelikle Facebok hesabınıza giriş yapınız.

Sağ üst köşede yer alan kısma ilerliyoruz ve resimde gördüğünüz kısma tıklıyoruz.

Facebook ayarları

Facebook ayarları

 

Daha sonra bu bağlantıya tıklayıp ayarlar sayfasına gittikten sonra sol yan menüde yer alan videolar kısmına tıklıyoruz. Hemen alt kısımda yer alan resme bakmanız yeterli olacaktır.

Facebook Video ayarları

Facebook Video ayarları

Bu kısma da tıkladıktan hemen sonra artık yapmanız gereken tek bir şey kaldı. Aşağıda ki resimde yer alan açaık kapalı kısmından, kapalı seçeneği seçmeniz durumunda artık bilgisayarda otomatik video oynatma özelliği pasif hale getirilmiş oluyor.

Facebook PC Video Oynatma

Facebook PC Video Oynatma