Kullanıcılarımıza bugün GMail şifresini unutmaları durumunda ne yapması gerektiğini anlatacağız. Resimler ve videolar ile detaylandırılacak yazımız, unutulan şifrenin değiştirilmesini sağlayacak.

Sponsorlu Reklamlar

Adımları teker teker takip etmeniz durumunda Şifrenizi yeniden elde etmenizi garanti ediyoruz. GMail Şifre Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır? Şimdi sizlere kısaca anlatalım.

Aşama 1: Şifre giriş ekranına gittiniz ve şifrenizi hatırlamıyorsunuz. Kaç defa denediniz ama bir türlü doğru şifreyi bulamadınız. Şimdi yapmamız gereken, şifrenin altında yer alan,  “Yardım Gerekiyor Mu?” linkine tıklamak. Bu ekran sizi bir sonra ki aşamaya götürecek.

Gmail Şifre Değiştirme Başlangıç Ekranı

Gmail Şifre Değiştirme Başlangıç Ekranı

 

Aşama 2: Bu ekranda sorunu tespit edeceğiz. Yani gerçek sorunumuz olan şifremi bilmiyorum seçeneğini tıklamanız gerekiyor. Daha sonra devam seçeneğiyle ilerleme devam eder.

 

Gmail Sorun Tespit Etme Ekranı

Gmail Sorun Tespit Etme Ekranı

 

Aşama 3: Bir önceki aşamada şifremi bilmiyorum dediğimiz için, bu ekranda GMail e-posta adresiniz ekrana geliyor. Bu alanda mail adresiniz otomatik çıkmazsa yapmanız gereken sizin elle girmeniz. Şimdi tekrar devam seçeneğini tıklıyoruz.

 

Gmail Şifremi Bilmiyorum Alanı

Gmail E-Posta Adresi Tespiti

 

Aşama 4: Bu ekranda bizden hatırladığımız son şifreyi girmemizi istiyor. Hatırladığınız son şifrenizi bu aşamada girerseniz ve doğruysa bir sonraki ekrana yönlendirir.

 

Gmail Şifre Hatırlatma

Gmail Şifre Hatırlama Denemesi

 

Aşama 5: Geçerli şifreniz doğru bir şifre ise size aşağıda ki uyarıyı verir. Ama bu ekranda belirttiği gibi, isterseniz tekrar şifrenizi değiştirme seçeneğine de sahipsiniz.

 

Gmail Şifre Hatırlatma Ekranı

Gmail Şifre Hatırlatma Ekranı

 

Aşama 6: Aşama 4 de “Bilmiyorum” seçeneğini seçerseniz sizi bu aşamaya yönlendirir. Bu aşamada ise kullanıcıya iki adet seçenek sunulur. Bu seçenek kısa mesaj ve otomatik telefon çağrısıdır. Telefonunuz doğru ise size bir kod gelir veya Google‘dan bir arama alırsınız.

 

Kısa Mesaj İle Doğrulama

Kısa Mesaj Veya Otomatik Google Araması İle Doğrulama

 

Aşama 7: Ve cep telefonumuza gönderilen kodu yada telefonda bildirilen kodu girdiğimizde devam et dersek, şifre sıfırlama ekranına yani aşama 11 e yönlendiriliyoruz.

 

Telefon Numarasına Gelen Şfire Girilir

Telefon Numarasına Gelen Şifre Girilir

Aşama 8: Eğer 6. aşamada Telefonuma Erişemiyorum seçeneği işaretlenir ve ikincil e-posta adresinizin devreye girdiği bu aşama da devam denilirse, mail adresinize bir “GMail Şifremi Unuttum” e-postası gelir.

 

Mail Adresi Yoluyla Şifre Sıfırlama

Mail Adresi Yoluyla Şifre Sıfırlama

 

Aşama 9: Bu aşamada bize ikincil e-posta adresimize mail gönderildiği bilgisi gelir. Ve biz mail adresimize giderek bu maili açarız.

 

Mail Yoluyla Şifre Alma

Mail Yoluyla Şifre Sıfırlama Linki Alma

 

Aşama 10: Yedek mail adresimize gönderilen mail de yer alan linke tıkladığımızda bir sonraki aşamada yer alan ekrana ulaşırız.

 

Yedek Maile Gelen GMail Linki

Yedek Maile Gelen GMail Linki

 

Aşama 11: 10. Aşamada gelen mail de yer alan linke tıkladığımızda şifre yenileme ekranına ulaşırız. Aynı zamanda 7. aşamada yer alan işlemin de gerçekleşmesi bizi bu ekrana yönlendirir.

Yani aşama 7 ve aşama 10 bizi direk olarak aşama 11’e yönlendirir.

Bu aşamada Yeni Şifre ve Yeni Şifreyi Tekrar Girin alanlarına, aynı şifreler girilir.

Dikkat: Seçeceğiniz şifreniz, çalınma riskine karşılık olarak, büyük-küçük harf, sayı ve özel karakter içermelidir.

 

GMail Şifre Yenileme Ekranı

GMail Şifre Yenileme Ekranı

 

Aşama 12: Bu aşamaya gelmiş olmanız, sizin şifrenizi başarılı bir şekilde değiştirdiğiniz anlamına gelir. Siz gerçekten tebrik ediyoruz. Şifre değiştirme işlemini, her 10 kişiden 6 tanesi başarılı bir şekilde bitiremiyor. Siz onlardan değilsiniz :)

Bu aşamada kurtarma bilgilerini göster seçeneğine bakmanızı tavsiye ederiz. aşama 12 de neden bakmanız gerektiği belirtilmiştir.

 

Şifre Değiştirme İşlemi Başarılı

Şifre Değiştirme İşlemi Başarılı

 

Aşama 13: Telefon ve ikincil e-posta adresinizi kolaylıkla güncelleyebilir ve bir sonra ki şifre değiştirme işleminde bu işlemi daha kolay ve sorunsuz halledebilirsiniz.

 

Gmail Son Ekran

Gmail Hesap Kurtarma Seçenekleri Ekranı

 

Biz Kaydol.Com.Tr olarak sizi canı gönülden tebrik ediyoruz. Gmail şifre değiştirme işlemini sorunsuzca tamamladınız. Bundan sonra şifrenizi kolay hatırlayacağınızı ve bu işlemi gerçekleştirmeyeceğinizi umut ediyoruz.

Ve şimdi şifre değiştirme işlemini başaramayanlara gelelim. Bizce siz gmail kaydol sayfamızdan yeni bir mail adresi almalısınız ve şifrenizi mutlaka kimsenin görmeyeceği bir yere not etmelisiniz.