Artık hergün yeni birşey çıkıyor ve bu çıkışlar artık takip edilemez hale geldi. Şimdi bu aksiyon akışının son halkası olan yeni bir uygulamadan bahsedeceğiz. Bu uygulamanın adı Periscope. Birden hayatımıza girdi ve hızlı bir yükseliş içerisine germeyi başardı. Artık onunla daha önce yapamadığımız birçok şeyi yapabilir hale geldik.

Sponsorlu Reklamlar

Ama tahminimiz şu ki uygulama hakkında bilgi sahibi olmayan çok insan var ve ilk olarak size uygulama hakkında biraz bilgi verelim.

Periscope Nedir, Ne İşe Yarar, Kimler Kullanabilir?

Öncelikle Periscope uygulaması şimdilik sadece IOS (iPhone, iPad vb.) kullanan cihazlar için kullanılabilir durumda. Yakın zamanda Android için gerekli sürümde kullanılabilecek ve sayfamızdan sizlere duyuracağız. Şimdilik konu hakkında bilgi sahibi olmanız ve uygulamanın sürümünü beklemeniz gerekecek.

Öncelikle uygulama sayesinde kendi canlı yayın ortamınızı oluşturabilirsiniz. İstediğiniz anda Twitter üzerinden canlı yayına başlayabilirsiniz ve takipçileriniz 24 saat süreyle sizin canlı yayınınızı banttan izleyebilir. 24 saatin sonunda video sosyal ağ üzerinden silinir ve kullanıma kapanır. Sizin yapmanız gereken ise önemli bir video ise, bu videoyu telefonunuza kaydetmek.

Periscope uygulaması telefona indirilip kurulduktan sonra yapmanız gereken Twitter bilgileriniz ile giriş yapmak. Giriş yapıldıktan sonra ise ortada yer alan yuvarlak ikona tıklayarak canlı yayını başlatmak. Başladığınız anda Live yazısı çıkıyor ve sizin canlı yayına başladığınız anlamına geliyor. Canlı yayını sonlandırmak içinse Stop butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

İşte Periscope kullanması bu kadar basit ve sizin yapmanız gereken iPhone vb Apple cihazlarına yüklemek.

Aslında bu uygulamayı duyduğumuz anda, yani ilk bakışta olumlu izlenimler alsakta, uygulamanın kötü amaçla kullanılabileceğini de fark ettik. Şimdi sizlere uygulamanın artı ve eksi yönlerini belirtelim.

Periscope Kaydol

Periscope Kaydol

Yayın ihlalleri konusunda ki durum nedir?

Canlı maç yayınları konusu tam bir muamma ve Türkiye’de maçların canlı yayın hakkını elinde bulunduran kuruluşun nasıl bir yol izleyeceği merak konusu. Gizlice açılan Twitter profillerinden belirli sayıda takipçiye canlı maç yayını izlettirmek için sabırsızlanan kişilerin olduğu artık kesin. Tabii ki canlı yayının yerini tutmayacağı kesin ama yine de hukuksuz bir durumun ortaya çıkacağı kesin.

Aynı durumun diğer alanlarda ve özellikle sinema veya tiyatroda da ortaya çıkacağını unutmayalım.

Kalpcikler nedir ve ne işe yarar?

Kalpcikler yayın sırasında sizi izleyenlerin yayını beğendiği anlamına geliyor ve ne kadar çok kalp alırsanız yayınınızın Discovery bölümünde çıkması ve daha çok kullanıcıya ulaşması da mümkün.

 Siyaset açısından durum nedir?

Aslında siyaset açısından bakıldığında ürkütücü sonuçlar doğurabilmesi mümkün görünüyor. Yani özellikle Baltimore ve Gezi Olaylarında ortaya çıkan Twitter fenomeninin, bu uygulama ile daha da vahim hale gelebileceği. Grupların etkin şekilde yönetilebilmesi ve daha fazlası Periscope Kaydol ile mümkün.

Ünlüler Açısından Durum Nedir?

Galiba uygulama daha çok ünlülerin işine yarayacak ve onların kitleler ile daha etkin buluşmasını sağlayacak. Özellikle instagram uygulaması ile kısa süreli video yayını yapma imkanı bulan ünlüler,şimdi de canlı yayın yapma hakkını ellerine aldılar ve artık herkesin ve özellikle de ünlülerin bir tv si var.

Kimler canlı yayında nasıl öğrenebilirim?

Canlı yayında olanları “Watch” butonuna basarak izleyebilirsiniz. Eğer o anda canlı yayın sunan kişiler var ise listeleme uygulama tarafından otomatik yapılacaktır. Bunun yanında arkadaşlarınızdan canlı yayın yapan varsa size bir bildirim de gelecektir.

Örnek Periscope Videoları:

IOS İçin Hazırlanan Periscope Uygulamasını İndir