Uzun zamandır kaydol.com.tr olarak web sitemizden oyun, uygulama ve web sitesi tanıtımı yapıyor detaylı konularda yardımcı yazılar yazmaya çalışıyoruz. Ve hep merak ediyorduk, bizden de Dünyayı kasıp kavuracak bir proje ne zaman çıkacak diye. Ve işte o an geldi. Public Feed karşınızda ve yayında. Tamamen bir Türk projesi olan ve tamamen orijinal bir fikir olan bu yapımı şimdi sizlere tüm ayrıntıları ile tanıtalım.

Sponsorlu Reklamlar

3 Türk girişimci tarafından hazırlanan ve Türkiye’de geliştirilmesine rağmen, Amerika’da ilk olarak tanıtılan uygulamayı an itibariyle Türklerden daha çok Amerikalılar kullanıyor. Ali Kabataş, Mehmet Mert Yücesan, Orhun Alp Oral ile yapılan görüşmelerde, uygulamanın tanıtım ve geliştirilmesi amacıyla 500.000 Dolar’ın üzerinde bir yatırım aldıklarını belirttiler. Bu projeye inan insanların olduğu anlamına geliyor ki, oldukça başarılı bir işlem.

PublicFeed

PublicFeed

PublicFeed uygulaması nedir ve nasıl kullanılır? Şimdi biraz bunlara değinelim.

Öncelikle PublicFeed uygulaması bir sosyal ağ sınıfına konulabilir. Bunun nedeni ise, hem Twitter, hem Facebook özelliklerini içinde barındırması olarak gösterilebilir.

Twitter uygulamasının haber odaklı olarak çalıştığı varsayılırsa, uygulama ana özelliğini bu platformdan almış görünüyor. Bunun yanında ekstra özelliği ise konum bazlı olarak kullanıcılara kendi haberlerini yapma imkanı vermesi.

Bunu bir örnek ile açıklayalım; Niğde bölgesinde yaşayan bir kullanıcı, PublicFeed aracılığı ile bir haberi video,ses veya fotoğrafla paylaşıyor. Paylaşım sonrası aynı konumda olanlar haberi görebiliyorlar. Haber popüler olursa yakın konumlarda da görünmeye başlıyor. Haberin iyi bir performans sergileyerek çok fazla beğeni ve görüntüleme alması sonucu ise artık Türkiye içerisinde en iyi haberler kısmında tüm kullanıcılara ulaşıyor.

İnsanlar isterlerse haber olarak bir trafik kazasını, bir kavga olayını, bir hırsızlığı yada bir doğa olayını paylaşabilir. Şimdilik uygulama görsel ve video haberler yapılmasını sağlıyor. Daha doğrusu henüz metin habercilik uygulama içerisinde yaygınlaşmadı. Yakın zamanda video ve görsel alan metinsel olarak da takviye edilip gerçek haberlerin ortaya çıkması sağlanacak.

Uygulamanın handikap sayılabilecek durumu ise, yakınınızda ki kişilerin uzaklardan haberler paylaşması. Yine bir örnek verelim; Şampiyonlar ligi maç sonucunun amcanızın oğlu tarafından paylaşılması. Bu uygulamanın ana amacının dışına çıkması anlamına geliyor.

Ana akışta en popüler haberler ortaya çıkar. Bu alanda yer alan haber de konum, uzaklık, zaman bilgileri yer almaktadır.

PublicFeed Ana Akış

PublicFeed Ana Akış

Keşfet kısmı ise, popüler kişileri, trend haberleri, ve popüler etiketleri barındırır. Yani kullanıcı bu alanda PublicFeed uygulamasının en popüler olanlarına ev sahipliği yapar.

PublicFeed Popüler

PublicFeed Popüler

Yakınında kısmı ise, yakın lokasyonda ki kullanıcıların paylaştığı haberleri ekrana getirir. Bu alanda ki haberlere erişebilmek için konum bilgisinin mutlaka açık olması gerekir.

PublicFeed Yakınında

PublicFeed Yakınında

Twitter özelliği olan haber kısmından bahsetmişken, birazda Facebook özelliklerine bakalım. Örnek vermek gerekirse, kullanıcı Facebook ile beğen butonunu kullanabiliyordu. PublicFeed Kaydol ise kullanıcıya beğen butonunun yanında beğenmeme butonunu veriyor. Buda demek oluyor ki kullanıcı bir haberi beğenmeme seçeneğine de sahip.

PublicFeed Haberler

PublicFeed Haberler

Mesajlaşma alanı ise uygulama içerisinde biraz daha daraltılmış. Yani kullanıcı sadece kendisini takip eden kişiler ile anlık mesajlaşma seçeneğini kullanabiliyor. Aksi takdirde, “Yalnızca sizi takip eden yazarlara mesaj atabilirsiniz.” şeklinde bir uyarı alıyor.

Uygulamayı kısaca adlandıracak olursak bir ayaklı gazete diyebiliriz. Uygulamayı IOS ve Android platformlarından edinebilirsiniz.