Bugün sizlere Android ve iPhone cihazlarda kullanılan, o an çalan müziğin kime ait olduğunu, kimin bestelediğini ve hangi parça olduğunu size anında gösterir ki bu uygulamanın adı Shazam. Şimdi Shazam Kaydol sayfasındasınız.

Sponsorlu Reklamlar

Şimdi uygulamayı daha net anlatalım: Bir alışveriş merkezinde geziniyorsunuz ve arka fonda bir parça kulağınıza ilişti. Bu parçayı bir arkadaşınıza sorabilir misiniz? Ona müziği anlatabilir misiniz? Tabii ki hayır. Yada en basit şekilde hatırladığınız kadarıyla sözlerini Google’a yazar ve şansınız varsa bulabilirsiniz. Ki Shazam uygulamasından önce de durum böyleydi.

Şimdi Shazam var ve uygulamayı açabilir, arka fonda çalan müziği dinletebilir ve şarkı hakkında ki bütün bilgilerin ekranınıza dökülmesini sağlayabilirsiniz. İşte hepsi bu kadar basit ve akıllı telefonlar hakkında bilgisi az olanlar bile uygulayabilir.

Android cihazlar için Shazam Yükleme:

Aşama 1:  Öncelikle Google Play uygulamasına giriş yapıyoruz. Uygulamaya giriş yaptıktan sonra arama kısmından uygulamayı “Shazam” şeklinde aratıyoruz. Shazam uygulamasını bulduktan sonra, aşağıda ki ekranda gibi yükle butonuna tıklıyoruz.

 

Shazam Kaydol

Shazam Kaydol

 

Aşama 2: Daha sonra ise uygulama yükleme şartları ekrana geliyor. Burada “Kabul Et” seçeneğini tıklıyoruz.

 

Shazam Kayıt Ekranı

Shazam Kayıt Ekranı

 

Aşama 3: Uygulama yüklenmesi de bittikten sonra, artık uygulamayı açabiliriz. “Aç” seçeneğine tıklayın ve uygulamanın açılmasını bekleyin. Aşağıdaki resimde ki gibi Shazam uygulamasının açılış ekranını bekliyoruz.

 

Shazam Aç

Shazam Aç

 

Aşama 4: Daha sonra ise Shazam uygulaması bizden giriş yapmamızı istiyor. Bu aşamada mail adresimizi giriyor ve “Done” butonuna tıklıyoruz.

 

Shazam Mail Kayıt

Shazam Mail Kayıt

 

işte hepsi bu kadar. Ana ekranda yer alan Shazam logosuna tıkladığınız anda uygulama etraftaki bütün sesleri dinleyecek ve akıllı tarama sistemi ile çalan sesin ne olduğunu size ayrıntıları ile ekrana getirecek.

Kayıt aşamasından sonra ise, şimdi geldi programın nasıl işlediğine.

Program bizi “Welcome Shazam” ekranı ile açılıyor.

 

Shazam Hoşgeldin

Shazam Hoşgeldin

 

Shazam kayıt işleminden sonra ilk parçayı bulmanın zamanı geldi. Ana ekranda yer alan “Touch To Shazam” ekranına dokunduğumuz anda, uygulama dinleme aşamasına geçiyor ve etrafta ki en anlamlı sesi sezgisel analiz yaparak dinliyor. Bu 5 saniyede sürebilir, 30 saniyede.

 

Shazam Dokun Ve Dinlet Ekranı

Shazam Dokun Ve Dinlet Ekranı

 

Shazam hemen altta yer alan resimde ki gibi listelemeye hazırlanıyor.

 

Shazam Bulma Ekranı

Shazam Bulma Ekranı

 

Eğer Shazam parçayı bulursa size direk olarak parçayı buluyor ve Shazam kaydol yoluyla parçanın kaç defa arandığını gösteriyor.

 

Shazam Listeleme

Shazam Listeleme

 

Shazam parçayı bulamazsa ekranda “We didn’t quite catsh that. Please get closer to the sound and try again.” yazısı belirir. Bu tekrar deneyiniz uyarısıdır ve dinleti bulunamamıştır.

 

Shazam Bulamazsa

Shazam Kayıt Bulamama Ekranı

 

Shazam ayrıca kullanıcılarına bir sosyal ağ hizmeti de vermektedir. Bu demek oluyor ki kullanıcılar kendilerine profiller oluşturabilir yada ünlülerin profillerini takip edebilirler. +Follow linkine tıklamanız takip için yeterlidir.

 

Shazam Sosyal Takip

Shazam Sosyal Takip

Ve artık sizde bir Shazam kullanıcısı oldunuz. Yapmanız gereken, hoşunuza giden bir parça olduğunda anında Shazam‘ı açmak ve uygulamanın parçayı sizin için bulmasını sağlamak.

Son dönemlerde özellikle ürün reklamlarının tanıtımında büyük rol oynayan uygulama, son olarak da Renault reklam filminin ana teması oldu. Reklamın Shazama dinletilmesi sonucu kampanya sayfasına ulaşılıyor ve böylece etkin bir reklam anlayışı ortaya çıkıyor. Shazam Kaydol ile reklamların devam etmesi bekleniyor.

 

Shazam Uyulamasına Sende Kaydol (Android)

Shazam Uygulamasına Sende Kaydol (iPhone, iPad)

Shazam Uygulamasına Sende Kaydol (Windows Phone)