• Hız
  • Kullanılabirlik
  • Kolaylık
  • Güncelleme
  • Yönetim

Steam ile oyun severlerin ilk tanışması Counter-Strike sayesinde oldu. Valve şirketinin kaçak, kırılmış oyunlarla Counter-Strike oynanmasını engellemesi ile hayatımıza giren Steam, artık birçok oyun için hizmet vermektedir. Peki Steam tam olarak nedir, ne işe yarar? Valce Corporation tarafından hazırlanan bu yazılım, çevrimiçi yani internet üzerinden oynanan ve internet bağlantısı olan bilgisayarlar içindir. Steam ile oyunlarla ilgili birçok işlem yapılabilmektedir.

Sponsorlu Reklamlar

Steam daha çok kaçak oyunların sunuculara girmesini engelleyen bir sistem olarak düşünülmüştür. Counter-Strike’ı oynayan kişi sayısı Half-Life satış rakamlarını geçtiğini gören şirket bu sorunu kendi açısından çözmüştür. Artık Steam kurmadan birçok oyun internet üzerinden oynanamamaktadır. 30milyon’dan fazla kayıtlı kullanıcısı olan Steam’de 2000 oyunla ilişkilidir.

Oyunların yamaları, güncelleştirmeleri, harita paketleri vb. birçok ek özelliğini direk Steam üzerinden alabilen kullanıcılar bu işlemi internet üzerinden yaptıkları için satın aldıkları özelliği direk oyunlarına ekleyebilmektedirler. Bu anlamda kullanıcılara büyük kolaylık sağladığı kesindir. CD/DVD gibi ortamlarla uğraşmadan, evden dışarı çıkmadan direk satın aldıkları ürünü kullanma şansına sahip olmak büyük bir avantajdır.

Kurulduğunda sağ alt köşede görev çubuğunda yer alan Steam yüklü oyunları algılamaktadır. Lisanslı oyunlarınızı bu şekilde internet üzerinden oynama imkanı sunmaktadır. Unutmayın Steam bilgisayarınıza kurulu olmadan birçok oyunu oynamayamazsınız.

Programı indirmek ve kaydolmak çok kolaydır. Aşağıda bulunan Steam İndir bağlantısından programı indirerek kurabilirsiniz. Kurulum işleminden sonra Steam’a kaydolmak için yine aşağıda bulunan linki açmalı ve formu doldurmalısınız. Artık sizde sevdiğiniz oyunları internet üzerinden oynayabilir ve oyunların yan paketlerini program aracılığıyla satın alabilirsiniz.

Steam Kayıt Sayfası