Twitch web sitesi internet aleminde büyük bir boşluğu doldurmak amacıyla hazırlanmıştır. Türk kullanıcıların Burak Oyunda YouTube kanalı ile başladıkları, daha öncesinde de öncelikle Amerikalı daha sonra da Dünya kullanıcılarının Felix Arvid Ulf ile tanıklık ettikleri canlı video yayın artık başlı başına bir platform haline gelmeyi başardı. Bunun farkına varan iki internet fenomeni (Justin Kan,Emmett Shear) Twicth Kaydol TV ile piyasaya giriş yaptılar. Amerika kaynaklı olarak başlayan serüven, platformun büyümesi ve Amazon tarafından satın alınması ile zirve yaptı.

Sponsorlu Reklamlar

Artık canlı yayınlar milyonlara yaklaştı ve popüler oyuncuların yayınlarını izleyen sayısı yüz binler olabiliyor. YouTube kanallarında olduğu gibi bu kanallarda da para kazanma imkanı var. Açıkçası YouTube platformu ile kıyasladığımız da hangisi daha çok kazanıyor pek netlik kazandıramadık. Lakin, YouTube kanallarının Adsense ile daha net ve garanti kazanç sunduğu kesin. Twitch’de kullanıcılar Abonelik başına 4.99 $ ödüyor ve bu kanal sahibi ve site arasında bölüşülüyor. Yani kanalınızın abone sayısı sizin gelirinizle doğru orantılı denilebilir.

Siteyi ziyaret ettiğiniz anda, ana sayfada Öne Çıkan Oyunlar, En İyi Canlı Kanallar, En İyi XBOX One Kanalları, En İyi PS4 Kanalları yer alıyor. Bu kategorilerden öncelikli olarak istediğinizi seçiyorsunuz ve o bölümler içerisinde de istediğiniz videoyu canlı olarak izleme şansına sahipsiniz. Kanallardan sorunsuzca ve eksiksizce faydalanabilmek içinse abone olmanız gerekiyor. Yazının başında dediğimiz gibi abone olmak ücretli. Eğer bir oyun hastasıysanız 4.99$ pekte fazla bir para değil.

Kullanıcı olarak kendi Steam’lerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz. Yapılan Steam platform altyapısında saklandığı için kaybetme riskiniz de bulunmamakta.

Yayın yapmak içinse mutlaka bir üyeliğe sahip olmanız gerekiyor. Bu üyeliği nasıl alacağınızı sizlere anlatmaya çalışalım.

*Başlamadan hemen önce OBS (Open Broadcast Software) programını indirmeniz gerektiğini unutmayın. OBS’nin çalışması içinse DirectX yazılımının sisteminiz de kurulu olması gerekiyor. Olmaması durumunda ise, Microsoft resmi sitesine yönlendiriliyorsunuz.

Twitch 1

Twitch 1

İlk resimde gördüğünüz gibi, mor butonda yer alan Kaydol tuşuna tıklıyoruz ve yeni bir ekran açılıyor.Bu ekranda aşağıda ki gibi bilgiler yer alıyor.

Twicht 2

Twicht 2

Kullanıcı adı, Şifre (en az 8 karakter), Doğum Günü, E-Posta alanları doldurulduktan sonra, son olarak “Ben Robot Değilim” alanı işaretlenerek kayıt işlemi tamamlanıyor.

Ben bunlar ile uğraşmak istemiyorum derseniz de, Facebook ile giriş yapabiliyor ve zamandan kazanabiliyorsunuz.